Mýty při řízení

Alkohol

Hašlerka – můžu použít hašlerku (sirup proti kašli) jako výmluvu, když nadýchám.

Takovou výmluvu použít můžu, ale nebude mi to nic platné. Buď budou opakovat dechovou zkoušku za chvilku, nebo mě pošlou na vyšetření krve, kde se přítomnost alkoholu prokáže.

Mám tolik tuku, že se tam ten alkohol ztratí.

Alkohol se v tuku nerozpouští, koncentrace alkoholu závisí na objemu tělesných tekutin, který je u obézního člověka stejný jako u štíhlého – za předpokladu, že oba jsou stejně vysocí. Proto se u obézních koncentrace alkoholu v krvi počítá z tzv. normální hmotnosti = tělesná výška v cm – 100). Jiná situace nastává u lidí svalnatých, svaly jsou totiž do velké míry tvořeny vodou, a proto u kulturisty by se koncentrace alkoholu počítala z jeho skutečné hmotnosti (kterou tvoří svaly). S množstvím tělesných tekutin souvisí i rozdíly mezi muži a ženami při konzumaci alkoholu. Vzhledem k tomu, že ženy mají v těle menší procento tekutin než muži, je u ženy při stejné hmotnosti a stejném množství vypitého alkoholu koncentrace alkoholu v krvi vyšší než u muže.

Deset minut na čerstvém vzduchu nebo aktivní pohyb mě vystřízliví.

Čerstvý vzduch ani pohybová aktivita nemají na rychlost odbourávání alkoholu významnější vliv. Působí sice na zrychlení metabolismu, alkohol se ale odbourává v játrech, a to relativně konstantní rychlostí. Poté, co vyjdeme na čerstvý vzduch nebo se pohybujeme, se můžeme cítit osvěžení a tím i střízlivější, k poklesu hladiny alkoholu v krvi ale nedojde. Určité množství alkoholu se vyloučí potem, ale jde o zanedbatelné množství, i kdybychom se potili hodně.